کیسه خواب


کیسه خواب یک نفره سبز رنگ بست وی

کد کالا : 68048 best way

1,375,000 تومان

کیسه خواب یک نفره ایرانی اف آی تی

کد کالا : 680701

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب پیله ای لبه دار بست وی

کد کالا : 68072 best way

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب ارزان ایرانی

کد کالا : 680700

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب دو رنگ بالش دار بست وی

کد کالا : best way 68047

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب Brazos کلمن

کد کالا : Cl 620

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب مسافرتی دو نفره بست وی

کد کالا : 90517 best way

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب رنگا رنگ کودک بست وی

کد کالا : 68050 best way

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب KELTY کوهنوردی

کد کالا : KELTY-002

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب کوهستانی تک نفره کلمن

کد کالا : COLEMAN-002

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب تک نفره KELTY

کد کالا : KELTY-001

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب مسافرتی coleman

کد کالا : COLEMAN-003

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب یک نفره furnace

کد کالا : Furnace-001

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب کوهنوردی Marmot آمریکایی

کد کالا : Marmot-001

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب Marmot کوهستانی

کد کالا : Marmot-002

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب آمریکایی اصل

کد کالا : Am.sb

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب کوهستانی دو نفره کلمن

کد کالا : COLEMAN-001

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب مسافرتی WESTERN

کد کالا : Western-001

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب تک نفره کوهستانی بست وی

کد کالا : best way 68150

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب مسافرتی تک نفره TETON

کد کالا : teton-001

با ما تماس بگیرید

کیسه خواب یک نفره western

کد کالا : western-002

با ما تماس بگیرید


 

کیسه خواب چیست؟

 

به هر جای دنیا که سفر و یا کوهنوردی کنید، نیاز دارید خواب راحتی داشته‌ باشید. سخن گفتن از خواب راحت در سفر آسان است اما در عمل و شرایط دمایی غیر قابل پیش‌ بینی آن، هرگز آسان نیست. برای آنکه بتوانید در شرایط دمایی ایده‌آل بخوابید، باید کیسه خواب را در لیست وسایل ضروری سفر خود قرار دهید.

کیسه خواب، رخت‌ خواب مدرنی است که لحاف و تشک هر دو را باهم دارد به نحوی که این دو به وسیله یک زیپ یا تکمه به همدیگر متصل هستند و فرد استفاده ‌کننده پس از خوابیدن درون آن با بستن زیپ یا تکمه‌‌ها لحاف را به تشک می‌بندد.

 

انواع کیسه خواب بر اساس نوع عایق

 

برای خرید کیسه ‌خواب یکی از سوال‌هایی که فروشنده حتما از شما می‌پرسد این است که کیسه‌ خواب با عایق پر می‌خواهید یا الیاف یا ترکیبی از این دو؟ در این صورت شما باید از هر یک از کیسه‌ خواب‌ها اطلاعات داشته ‌باشید تا بتوانید پاسخی معقول بدهید.

 

کیسه خواب الیاف

 

این نوع کیسه خواب از الیاف مصنوعی تشکیل شده است که معروفترین این الیاف پریمالافت می‌باشد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است اما به دلیل بالا بودن قیمت این نوع الیاف فقط برای کیسه خواب‌های خاص استفاده می‌شود. کیسه خواب‌های الیاف بیشتر برای شرایط جوی مرطوب استفاده می‌شود مانند جنگل زیرا در این شرایط ممکن است پر رطوبت شود و کارایی خود را از دست بدهد همچنین در شرایطی که مصرف کیسه‌خواب طولانی می‌باشد نیز از الیاف استفاده می‌شود مانند مسافت‌های طولانی، زیرا پر در طولانی مدت فرسایش بالاتری نسبت به الیاف دارد.

 

مزایا کیسه‌ خواب الیاف

 

کیسه خواب‌های الیاف به نسبت کیسه خواب‌های پر، مقرون به صرفه می‌باشد. از مزایای دیگر آنها این است که سریع خشک می‌شوند، از طرفی این نوع کیسه خواب‌ها ضد حساسیت نیز می‌باشند.

 

معایب کیسه خواب الیاف

این نوع کیسه خواب‌ها، یعنی کیسه خواب‌های الیاف وزن بیشتری نسبت به کیسه خواب‌های پر دارند اما نسبت به وزنی که دارند در مقایسه با کیسه خواب‌های پر گرمای کمتری تولید می‌کند. از دیگر معایب آنها می‌توان به این مورد اشاره کرد که نسبت به کیسه خواب‌های پر دوام کمتری دارند.

 

کیسه خواب پر

 

کیسه خواب با عایق پر طبیعی‌ترین وسبک‌ترین کیسه‌ خوابی است که در بازار وجود دارد. در این کیسه‌ خواب، پر پرندگان مانند: غاز، اردک و قو به عنوان عایق در برابر سرما عمل می‌کند. اگرچه حمل آن بسیار آسان است اما نگهداری و شست وشوی آن چندان ساده نیست و بسته به پر به کار رفته در آن می‌تواند از منفی پنج درجه تا منفی سی درجه گرمای بدن شما را حفظ کند.

 

مزایا کیسه خواب پر

کیسه خواب‌های پر نیز مانند بقیه انواع کیسه خواب‌ها از مزایا و معایب مختلفی برخودار هستند که آنها را برای شما شرخ می‌دهیم:

کیسه خواب‌های پر از وزن و حجم کم برخوردار هستند، همینطور عملکرد عالی در هوای سرد و خشک را دارا می‌باشند، از مزایای دیگر این کیسه خواب‌ها می‌توان به قابلیت فشردگی و تراکم پذیری بسیار زیاد و دوام زیاد و طول عمر طولانی نیز اشاره کرد. از طرفی این کیسه‌ها سازگار با محیط زیست

 می‌باشند.

معایب کیسه خواب پر

 

  اما این نوع کیسه‌ خواب‌ها، یعنی کیسه خواب‌های پر در صورت خیس شدن در مدت زمان طولانی‌تری خشک می‌شود، همینطور پرها به دلیل جذب رطوبت ممکن است گوله گوله شوند.

 

تقسیم بندی کیسه‌ خواب بر اساس فصول مختلف

 

کیسه خواب‌ها بر اساس شرایط آب و هوایی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

کیسه خواب تابستانی: این نوع، برای دمای منفی یک درجه و بالاتر مناسب‌اند. در ساخت آن‌ها مواد عایق کمتری به‌کار رفته است، لذا سبک‌تر هستند. زمانی که جمع می‌شوند، حجم کمتری دارند و فضای کوچک‌تری را پر می‌کنند.

کیسه خواب سه فصله: برای دمای هفت درجه سانتی‌گراد و بیشتر از آن طراحی و ساخته‌شده‌اند.کیسه خواب سه فصله مناسب استفاده در فصول بهار، پاییز و تابستان‌های مناطق کوهستانی هستند کلاه قابل اتصال، یقه اضافی و پوشش اضافه برای زیپ است که در مقابل سرمای بیشتر کاربرد دارد.

کیسه خواب زمستانی: این کیسه‌خواب برای دمای منفی هفت درجه سانتی‌گراد و پایین‌تر از آن، قابل استفاده است. علاوه بر داشتن ظرفیت‌های کیسه خواب سه فصله، مواد عایق بیشتری در آن به‌ کار‌ رفته است. این کیسه ‌خواب وقتی جمع می‌شود، حجم بیشتری دارد و فضای وسیع‌تری را می‌گیرد. هنگام خرید این نوع کیسه خواب، سعی کنید نوع کم‌ حجم آن را برگزینید تا حمل آن نیز آسان شود.

 

شکل فیزیکی و ظاهری کیسه‌ خواب

 

شکل و اجزاء کیسه خواب باعث کار آمدی و تهویه آن می‌شود. یک کلاه خوب کیسه خواب تمام سر را می‌پوشاند و گرمای با ارزش را حفظ می‌کند و به صورت شما اجازه می‌دهد که آزاد باشد و تنفس کنید. قسمت معروف به یقیه کیسه خواب دور گردن شما را می‌پوشاند و مانع خروج گرمای بدن به بیرون می‌شود. زیپ‌های بلند ورود و خروج به کیسه خواب را راحت‌تر می‌کند و جهت تهویه استفاده می‌شوند. تولیدکنندگان برای اینکه پاسخگوی سلیقه و علاقه مخاطبان باشند، کیسه‌ خواب‌ها را در اشکال و برش‌های متنوعی تولید می‌کنند. شکل ظاهری آن‌ها به سه دسته تقسیم می‌شود:

 

کیسه خواب مستطیلی

 

اگر جز افرادی هستید که در خواب فضا و آزادی زیادی را برای حرکت دوست دارید و یا به زبان ساده‌تر در خواب زیادی تکان می‌خورید، کیسه‌ خواب مستطیلی بهترین انتخاب برای شماست. البته راحتی کیسه‌ خواب مستطیلی فقط مخصوص به زمان خواب شماست و در زمان حمل به دلیل سنگین بودن از این راحتی خبری نیست. اشکال دیگری که برای کیسه‌ خواب مستطیلی وجود دارد، این است که به دلیل حجم گسترده خود زیاد قادر نیست گرما را حفظ کند.

 

کیسه ‌خواب مومیایی

 

در کیسه خواب مومیایی به اندازه مستطیلی راحت و آزاد نیستید اما این کیسه‌ خواب با وزنی بسیار کم به خوبی گرمای بدن شما را حفظ می‌کند.

 

کیسه ‌خواب مخروطی

 

کیسه‌ خواب مخروطی تنها یک کیسه‌خواب ساده نیست. این کیسه‌ خواب را به عنوان کوله‌ پشتی هم می‌توان استفاده کرد. کیسه ‌خواب مخروطی از نظر حفظ گرما نسبت به مستطیلی به مراتب بهتر است.

 

کیسه خواب دو نفره

 

اگر اهل سفرهای دو‌تایی هستید؛ پس باید یک کیسه خواب دو نفره تهیه کنید. کیسه‌ خواب‌های دو نفره بیشتر  برای فصل‌های نه چندان سرد مانند: بهار و پاییز مناسب‌اند و وزن بالایی دارند. شکل کلی اغلب کیسه‌ خواب‌های دو نفره بدین صورت است که دارای دو بخش مجزا هستند و با زیپ به هم وصل می‌شوند.

 

کیسه‌خواب ویژه خانم‌ها

 

جالب است که بدانید کیسه‌ خواب ویژه بانوان نیز طراحی و تولید شده است. این کیسه متناسب با آناتومی بدن خانم‌ها طراحی شده است. قدری کوتاه‌تر و در قسمت شانه‌ها باریک‌تر است. در قسمت نشیمنگاه پهن‌تر می‌باشد.

 

دمای کیسه خواب

 

یکی دیگر از نکات مهم در خرید بهترین کیسه خواب، دمای کیسه خواب است. اگر تا به حال برای خرید کیسه خواب مراجعه کرده باشد با اعداد و ارقامی روی کیسه خواب مواجه می‌شوید که بیشینه و کمینه گرمای کیسه خواب را معین می‌کنند. این طیف دمایی برای بسیاری از افراد مهم و حتی حیاتی است. به طور مثال کوهنوردی که قصد صعود زمستانی به قله‌های مرتفع را دارد حتما نیازمند کیسه خوابی با گرمای فوق العاده است. جنسیت نیز نقش مهمی در خرید کیسه خواب دارد. به طور کلی دمای بدن زن‌ها پایین‌تر از دمای بدن مردها است و این موضوع به ویژه در خرید کیسه خواب اهمیت زیادی پیدا می‌کند. روی کیسه خواب‌ها چند دما مشخص شده است که مفهوم آن‌ها به شرح زیر است.

 

Maximum Comfort temperature

 

حداکثر دمای راحتی یا کامفورت به حداکثر دمایی گفته می‌شود که یک مرد عادی بدون اینکه عرق کند در کیسه خواب بخوابد. در حالت حداکثر دما، زیپ کیسه خواب باز است، کلاه کیسه خواب باز است و دست‌های فرد نیز بیرون از کیسه خواب قرار دارد.

 

Comfort temperature

 

دمای کامفورت یا دمای راحت به دمایی گفته می‌شود که یک زن عادی به راحتی و بدون احساس گرما یا سرما بتواند در کیسه خواب بخوابد.

 

Extreme temperature

 

حداقل یا کمترین دمای کیسه خواب، دمای اکستریم نامیده می‌شود و به معنای کمترین دمایی است که یک زن عادی بتواند بدون سختی و از دست دادن گرمای بدن استراحت کند.

 

نکات مهم در خرید کیسه خواب

 

درست است که کیسه خواب شما را گرم نگه می‌دارد اما توجه داشته باشید که کیسه خواب گرما تولید نمی‌کند و صرفا مانع از خارج شدن گرمای بدن شما می‌شود. بنابراین حتی اگر بهترین کیسه خواب دنیا را هم خریده باشید لازم است نکات زیر را رعایت کنید.

 

لباس مناسب بپوشید

 

اگر قرار است در سرمای شدید داخل کیسه خواب بخوابید حتما لباس زیر، جوراب و کلاه بپوشید تا گرمای بدنتان را حفظ کنید. از پوشیدن لباس‌های خیس و نم‌دار اجتناب کنید و اگر لباستان خیس است قبل از رفتن به داخل کیسه خواب حتما آن را عوض کنید.

 

مایعات کافی بنوشید

 

یکی از مشکلاتی که در سفر ممکن است برای افراد پیش بیاید کم آبی است. گاهی آنقدر سرگرم سفر و دیدنی‌های طبیعت می‌شویم که باعث می‌شود از آب نوشیدن غافل شویم که نه تنها باعث حفظ سلامتی شده بلکه به گرم کردن بدن شما نیز کمک می‌کند. فردی که دچار کم آبی شده نمی‌تواند گرمای کافی تولید کند.

 

غذا کافی بخورید

 

در طول فعالیت‌های ورزشی مثل کوهنوردی یا سفر نیاز بدن به انرژی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین طبیعی است که میزان غذا خوردن شما نیز باید بیشتر از مواقع عادی باشد. غذا برای بدن نقش سوخت برای اتومبیل را بازی می‌کند. اگر به اندازه کافی مواد غذایی به بدنتان نرسد نمی‌تواند گرما و انرژی کافی تولید کند.

 

زیر‌انداز مناسب

 

اگر قصد خرید کیسه خواب را دارید حتما خرید یک زیرانداز را نیز مدنظر قرار دهید. زیرانداز با ایجاد یک عایق بین کیسه خواب و سطح زمین به حفظ گرمای بدن شما کمک به سزایی می‌کند. زیرانداز مانع از انتقال رطوبت و سرمای زمین به کیسه خواب می‌شود و باعث گرم تر نگه داشتن شما خواهد شد.

 

کاربرد کیسه خواب

 

معمولاً برای مسافرت‌های طبیعت گردی و پیکنیک و مواردی که نیاز به خوابیدن در طبیعت و فضاهایی با امکانات خواب کم، کاربرد دارد و نیروهای نظامی در عملیات‌های نظامی یا اردوها و علاقه‌مندان به طبیعت خصوصاً کوهنوردان ( به علت سبکی و قابل حمل بودن) از آن استفاده می‌کنند.

 

نگهداری از کیسه خواب

 

نگهداری درست از کیسه خواب باعث افزایش عمر آن در طول زمان می‌شود. در زمان عدم استفاده بهتر است کیسه در جای مسطح درازکش باشد. توجه داشته باشید که کیسه خواب نباید در کیسه حمل خود نگهداری شود. بعضی از کیسه خواب‌ها دارای یک کیسه به نام کیسه استراحت هستند. در نظر داشته باشید که می‌شود کیسه خواب را شست. اما تاثیر اغلب شست‌ شو تاثیر منفی روی عملکرد کیسه می‌گذارد. پس توصیه می‌شود که کیسه خواب را تاجایی که ممکن است نشویید. همچنین پهن کردن کیسه در زیر آفتاب باعث از بین رفتن بوی احتمالی آن می‌شود.

در صورتی که تصمیم به خرید کیسه ی خواب دارید. ابتدا مشخص کنید که تمایل دارید از کیسه‌ی خواب در چه شرایط دمایی استفاده کنید. پس از آن به سراغ جنس و وزن مورد نظرتان بروید. این را بدانید که ما کیسه‌ی خواب همه کاره نداریم! کیسه‌ی خوابی که بتوانید از آن در هر چهار فصل و هر دمایی استفاده کنید، هنوز ساخته نشده است. پس، بعد از انتخاب کیسه‌ی خواب مناسب، باید به فکر لباس گرم اضافی و حتی زیرانداز عایق کیسه‌ی خواب نیز باشید تا بتوانید خواب خوبی را تجربه کنید. برای برخی از کیسه‌های خواب هم روکش گرمایی مجزا در بازار موجود است که می‌توانید از آن هم استفاده کنید. این روکش‌ها گاهی آستر کیسه‌ی خواب هم نامیده می‌شوند. هر روکش می‌تواند بین 5 تا 15 درجه به گرمای درون کیسه‌ی خواب اضافه کند. استفاده از روکش گرمایی مجزا می‌تواند به شما کمک کند با یک کیسه‌ی خواب بهاره در پاییز هم از بودن در طبیعت لذت ببرید. برای خرید روکش مجزا حتما کیسه‌ی خواب خود را همراه داشته باشید و آن را تست کنید. نکته‌ی آخر هم این که هر کیسه‌ی خواب برای خوابیدن یک فرد طراحی شده است و نباید بیش تر از یک نفر درون آن بخوابد! اما کیسه خواب‌های جدیدی هم در بازار موجود شده که زیپ‌های آن قابلیت اتصال به یک دیگر را دارند. به این ترتیب با اتصال دو کیسه‌ی خواب به هم می‌توانید یک کیسه‌ی خواب دو نفره در اختیار داشته باشید و از آن استفاده کنید. این تکنیک در شرایط سرد می‌تواند باعث شود درون کیسه‌ی خواب گرم تر از حالت تک نفره باشد. پس با خرید کیسه خواب‌های مقرون به صرفه، متنوع و جنس عالی از دنیای اینتکس، کمپ و سفر خود را دنشین‌تر کنید.