ترامپولین


ترامپولن فضای باز 14 فوت آیترام

کد کالا : iTS19

با ما تماس بگیرید

ترامپولین فضای باز 10 فوت آیترام

کد کالا : iTS18

با ما تماس بگیرید

ترامپولین فضای باز ۳ متری آیترام

کد کالا : ITS18-1

با ما تماس بگیرید

ترامپولین مهد کودک 2/1 متری آیترام

کد کالا : ITS15

با ما تماس بگیرید

ترامپولین تاشو 1/5 متری آیترام

کد کالا : ITS017

با ما تماس بگیرید

ترامپولین 1/5 متری خانگی آیترام

کد کالا : ITS04

با ما تماس بگیرید

ترامپولین نوجوان 1.40 متری آیترام

کد کالا : iTS015

با ما تماس بگیرید

ترامپولین حفاظ دار طرح پاندا

کد کالا : tr panda

با ما تماس بگیرید

ترامپولین فضای باز 4 متری آیترام

کد کالا : iTS016

با ما تماس بگیرید

ترامپولین ۱ متری آی ترام

کد کالا :

با ما تماس بگیرید

ترامپولین 2.5 متری فضای باز آیترام

کد کالا : ITS17

با ما تماس بگیرید

ترامپولین تاشو 1.5 متری آیترام

کد کالا : ITS017

با ما تماس بگیرید


ترامپولین چیست؟

 

ترامپولین یا جست ‌ورزی، وسیله‌ای ورزشی است که زیر شاخه ژیمناستیک محسوب می‌شود. این دستگاه، وسیله‌ای است که از یک قاب فلزی و تکه‌ای پارچه تشکیل شده است، پارچه از چهار طرف به قاب فلزی بسته شده و در زیر آن فنر‌های پیچ‌خورده‌ای تعبیه شده است که با رفتن روی آن افراد به جهش و پرش خود می‌پردازند.

این ورزش در سال 1971 توسط جورج نیسن اختراع شده است و در میان عموم به عنوان تشک پرش شناخته شده است.  مردم اکثرا برای تفریح و کمی رقابت با دوستان خود روی این وسیله ورزشی می‌پرند.

 

انواع ترامپولین کدام ‌اند؟

 

 • دسته‌دار: این وسیله ورزشی دسته‌دار، به راحتی قابل حمل می‌باشد و مناسب فضا‌های کوچک و بویژه باشگاه‌های ورزشی است و قطر آن معادل یک متر است.
 • خانگی: این وسیله خانگی با تشک کوچک‌تر و پایه‌های کوتاه‌تر به افراد کمک می‌کند تا علاوه بر تحرک داشتن و شاد بودن، در فضای آپارتمان نیز بتوانند از این وسیله استفاده کنند، بدون ایجاد صدا و مزاحمت برای سایر طبقات، همچنین این وسیله، تاشو نیز می‌باشد تا در منازلی با ابعاد کوچک‌تربتوانید در مواقعی که استفاده ندارید آن را جمع کنید.
 • مینی ترامپولین: این وسیله نیز مانند سایر وسیله‌های ورزشی جامپینگ می‌باشد، با این تفاوت که برای کودکان به صورت مینی در نظر گرفته شده است و دور تا دور آن از حفاظ تشکیل شده، همچنین دارای دسته‌هایی برای استفاده کودکان کوچک‌تر می‌باشد.
 • حفاظ ‌دار: برخی از انواع این وسیله‌های ورزشی، دارای پوشش یا حفاظی به دور خود هستند و افراد می‌توانند در داخل این حفاظ با خیال راحت و ایمنی بهتری به فعالیت خود ادامه دهند.
 • مسابقاتی: این وسیله همان طور که از اسمش مشخص است مخصوص مسابقات است و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و در نتیجه در ابعاد استانداردی نیز ساخته شده است و قیمت بالاتری دارد.
 • پارکی: این وسیله ورزشی و تفریحی برای استفاده عمومی در پارک‌ها و مجموعه‌های تفریحی برای استفاده کودکان در اندازه و ابعاد مختلفی تعبیه شده است، معمولا بین 6 تا 12 نفر نیز ظرفیت دارد و عموما برای ایمنی بهتر، دارای حفاظ می‌باشد.

 

چگونگی استفاده از ترامپولین

 

همان‌ طور که گفتیم، این وسیله در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید شده است، سایز‌های کوچک‌تر مناسب فضا‌های کوچک‌تر مثل: خانه، باشگاه و ... می‌باشد، همچنین از سایز مینی این وسیله، در مراکز نگهداری از سالمندان برای تحرک سالمندان و هماهنگی عصب و عضله آن‌ها استفاده می‌شود. در هنگام استفاده از این وسیله ورزشی و تفریحی باید به فضای اطراف توجه داشته باشید تا از به وجود آمدن حادثه جلوگیری کنید. به ‌طور کلی، فضای مناسب استفاده از این وسیله، برابر با شعاع 2.5 متر و ارتفاع 8 متر می‌باشد.

 

مزایای استفاده از وسیله ورزشی ترامپولین

 

اگر وقت ندارید در باشگاه ورزش کنید و یک وسیله ورزشی می‌خواهید تا در خانه خود استفاده کنید، یک مینی جامپینگ مزایایی را برای شما به ارمغان می‌آورد. تقریباً هر کسی می‌تواند روی یکی از این وسیله‌ها ورزش کند، اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شما بی‌خطر است.

استفاده از وسیله ورزشی ترامپولین علاوه بر تناسب اندام به شما شادابی و نشاط نیز هدیه می‌دهد. علاوه بر آن، طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از این وسیله تنها در 10 دقیقه، چربی‌سوزی معادل 30 دقیقه دویدن را به همراه دارد.

اکنون می‌خواهیم دیگر مزایای استفاده از این وسیله را بررسی کنیم:

 • پاکسازی بدن: همان ‌طور که می‌دانید سیستم لنفاوی در بدن برای اینکه عملکرد مناسبی داشته باشند، نیاز به حرکت دارند، مطالعات نشان داده استفاده از جامپینگ چگونه این لوله‌ها را تحریک می‌کند و در نتیجه باعث افزایش جریان مایع در بدن می‌شود.
 • تقویت استخوان و مفاصل: استخوان‌های بدن را هرچه تحت فشار قرار دهید، قوی‌تر می‌شوند، در استفاده از ترامپولین، اگر نیروی وزن را درست رعایت کنید، نیرو و فشار کافی به استخوان‌ها وارد می‌شود و سبب استحکام استخوان و مفاصل می‌گردد.
 • تناسب اندام: بالا و پایین پریدن آرام و حرکت ثابت، باعث تحریک آنزیم سلول‌های چربی به انرژی می‌شوند و باعث آب شدن چربی‌های اضافه بدن می‌شوند.
 • همچنین این ورزش به تثبیت سیستم قلبی عروقی، بهبود وضعیت عاطفی، هماهنگی و تملک بدن، توسعه دستگاه دهلیزی، افزایش استقامت، تمرین هم زمان بسیاری از گروه‌های عضلانی کمک زیادی می‌کند.
 • افزایش تعادل و بهبود در گردش خون از دیگر مزایای استفاده از این وسیله ورزشی می‌باشد.

درست است که وسایل ورزشی برای سلامتی ساخته می‌شوند و ایمنی لازم را دارند ولی با این حال استفاده از این وسیله جست و پرش معایبی نیز به همراه دارد، از جمله: شکستن اعضای بدن، خطر بریدگی و خراشیدگی را زیاد می‌کند و در صورت رعایت نکردن ایمنی می‌تواند منجر به ضربه مغزی شود.

 

نکاتی که باید در استفاده از وسیله جامپینگ رعایت کنید

 

در هنگام استفاده از این وسیله هیجانی باید یک سری از نکات را رعایت کنید که عبارتند از:

 • برای استفاده کودکان، نیاز به نظارت والدین دارد.
 • برای در امان بودن از خطرات احتمالی بهتر است هر فرد به صورت نوبتی روی این وسیله بپرد و از پرش گروهی خودداری کنید.
 • تا زمانی که در استفاده از وسیله ورزشی ترامپولین حرفه‌ای نشده‌اید، از زدن پشتک و حرکات نمایشی پرهیز کنید.
 • هرگز اجازه ندهید کودکان زیر 6 سال از این وسیله استفاده کنند.
 • تجهیزات آن را به‌طور مداوم کنترل کنید و اگر تجهیزاتی فرسوده دارد، حتما آن‌ها را تعویض کنید.

 

تاثیر مثبت جامپینگ برای کودکان

 

هرچند رشد قد و کلا فرمول‌های رشد در بدن کودکان کاملا ژنتیکی می‌باشد، ولی تاثیر ورزش را نیز نباید نادیده گرفت، ورزش ژیمناستیک و به ویژه ترامپولین در رشد کودکان تاثیر به سزایی دارد و باعث آمادگی جسمانی بهتر و رشد قد کودکان می‌شود. همچنین انجام پرش با این وسیله باعث فعالیت بیشتر مغز می‌شود، زیرا استفاده از این وسیله هر دو حس بینایی و شنیداری که مستقیما توسط سیستم دهلیزی اداره می‌شوند را با هم تحریک می‌کند. بنابراین به توسعه مهارت‌های بینایی، بینایی-حرکتی، شنوایی و مهارت‌های شنیداری-حرکتی کمک می‌کند.

 

آیا ترامپولین می ‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟

 

پرش روی این وسیله تمام بدن را تحریک می‌کند. نیروی گرمایی که در هنگام اجرای این ورزش ایجاد می‌کند به ساخت عضله و سوزاندن سریع چربی کمک می‌کند. این امر موجب سفت شدن هر قسمت از بدن می‌شود، از جمله پا‌ها، ران‌ها، بازو‌ها، باسن و شکم. همچنین مزیت دیگر آن بهبود چابکی و تعادل است.

 

هدف استفاده از ترامپولین چیست؟

 

استفاده از این وسیله، می‌تواند به شما در ایجاد تعادل، هماهنگی و مهارت‌های حرکتی بهتر کمک کند. همچنین این تمرینات عضلات پشت، هسته و ساق پا را هدف قرار می‌دهند و موجب تقویت این نواحی می‌شود. شما همچنین می‌توانید بازو‌ها، گردن و عضلات شکم خود را سفت کنید. تحقیقات نشان می‌دهد ترامپولین تأثیر مثبتی بر سلامت استخوان دارد و ممکن است به بهبود تراکم و استحکام استخوان نیز کمک کند.

 

جامپینگ خانگی

 

اگر به دنبال راهی هستید که تمام اعضای خانواده را در خانه‌ای سرگرم‌کننده، ایمن و پر جنب و جوش نگه دارید، وقت آن رسیده است که ترامپولین را به خانه خود اضافه کنید. امروزه با آپارتمان نشین شدن افراد و همچنین افزایش کار‌ها، ممکن است وقت آن را نداشته باشید تا ساعت‌های زیادی را در کنار خانواده باشید و به مجموعه‌های تفریحی بروید و شاد باشید. با ساخت این وسیله از نوع خانگی این مشکل برطرف شده است، می‌توانید با نصب آن در هر زمان از شبانه‌روز که می‌خواهید، علاوه بر ورزش در کنار خانواده، به شادی و نشاط نیز بپردازید. این وسیله خانگی در ابعاد مختلف با پایه‌های کوتاه‌تر نسبت به نوع پارکی آن ایجاد شده است و شما می‌توانید با خیال راحت از آن حتی در آپارتمان و یا حیاط منزل خود استفاده نمایید.

 

چرا رنگ پارچه داخل ترامپولین ‌ها معمولا سیاه است؟

 

ممکن است با دیدن این وسیله در جا‌های مختلف، مانند پارک‌ها، مجموعه‌های تفریحی و یا حتی در خانه، این سوال به ذهن شما برسد که چرا رنگ پارچه داخلی وسیله ترامپولین،  سیاه است؟

استفاده از این وسیله، ممکن است ساعت‌ها کودکان و بزرگسالان را سرگرم کند، که این سرگرمی باعث افزایش ضربان قلب، تقویت ماهیچه‌ها و مفاصل و همچنین سوزاندن چربی‌ها می‌شود، اما با گذشت زمان با جمع شدن گرد و خاک روی پارچه و همین‌طور عرق و روغن بدن باعث وجود لکه‌هایی سیاه روی پارچه می‌شوند.

بنابراین رنگ پارچه را مشکی در نظر می‌گیرند زیرا امکان شستشوی مداوم این وسیله وجود ندارد.

 

بهترین مدل ترامپولین

 

تا اینجا در مورد وسیله ورزش و سرگرمی کودکان و بزرگسالان یعنی ترامپولین صحبت کردیم، اکنون با توجه به مطالب گفته شده می‌خواهیم بررسی کنیم، کدام مدل از این وسیله ورزشی مفرح، بهتر می‌باشد و طرفداران بیشتری دارد. پرکاربردترین و ساده‌ترین مدل این وسیله ورزشی، از نوع خانگی می‌باشد زیرا علاوه بر سادگی و جمع و جور بودن، با داشتن ویژگی تاشو امکان حمل راحت را به شما می‌دهد و درنتیجه قابل استفاده در هرجایی است که دوست دارید از آن استفاده کنید.

 

ترامپولین وسیله هیجانی برای سرگرمی و ورزش

 

همان‌طور که گفته شد این وسیله زیر شاخه رشته ورزشی ژیمناستیک می‌باشد و وسیله‌ای است برای انجام کار‌های غلت زدن و پرش آکروباتیک، متشکل از ورقه‌ای از بوم قوی که توسط فنر‌هایی به چارچوبی متصل شده و محکم در بالای زمین کشیده شده است. به تناسب اندام، استحکام استخوان در کودکان و بزرگسالان کمک می‌کند، از انواع آن می‌توان به نوع بادی، خانگی، مسابقاتی، دسته‌دار و ... اشاره کرد. همچنین ترامپولین خانگی به دلیل تاشو بودن و قرار گرفتن درون کیسه‌، طرفداران زیادی دارد، زیرا از آسیب به بدنه این وسیله جلوگیری می‌شود و بنابراین طول عمر بیشتری خواهد داشت. شما می‌توانید انواع دستگاه‌ها را از فروشگاه دنیای اینتکس تهیه کنید