تشک زخم بستر


محصولی یافت نشد


تشک زخم بستر

زخم بستر از انواع بیماری‌هایی است که در سالمندان و افراد قطع نخاع و ... بر اثر خوابیدن طولانی مدت در بستر ایجاد می‌شود. استراحت زیاد بر روی تخت باعث کاهش تحرک فرد می‌شود و به همین علت گردش خون در عضلات دچار یک سری مشکلات می‌شود و سبب به وجود آمدن زخم بستر می‌شود. برای کنترل این بیماری مخترعان سال های پیش تشکی را ساخته‌اند که تا حد خیلی زیادی می‌تواند از زخم بستر جلوگیری کند. ما در این مقاله شما را با تشک زخم بستر خانگی آشنا خواهیم کرد.

 

تشک زخم بستر چیست؟

کسانی که به علت بیماری مجبور هستند همیشه در بستر باشند و توانایی حرکت ندارند، باید حتما از تشکی استفاده کنند تا دچار زخم بستر نشوند. این افراد معمولا کسانی هستند که خون ریزی مغزی، فلج اندامی و یا سالمندی هستند که توانایی‌های حرکتی خود را از دست داده‌اند. تشک‌های معمولی برای بیمارهایی که تحرک کافی ندارند آن ها را دچار مشکلات می‌کند؛ بنابراین در این مواقع تشک مخصوص که همان تشک مواج است می‌تواند به کمک این افراد بیاید.

تفاوت تشک‌های مواج با معمولی در این است که این تشک‌ها از یک پی وی سی با کیفیت بالا و یک دستگاه پمپ بی صدا ساخته شده‌اند. تشک‌های مواج به افراد کمک می‌کنند به صورت اتوماتیک و خودکار فشاری که به ناحیه لگن وارد می‌شود را کاهش دهد و به دیگر قسمت‌های بدن پخش کند. در این صورت بیمار با خیال راحت می‌تواند در بستر خود استراحت کند. تشک مواج فقط برای جلوگیری از زخم بستر کاربرد ندارد، بلکه برای کسانی هم که دچار این بیماری هستند هم به عنوان یک درمان محسوب می‌شود. استفاده مداوم از این مدل تشک‌ها باعث می‌شود زخم بستر به مرور زمان کوچک شده و مایعاتی که در آن زخم جمع شده‌اند به کل خارج شوند.

 

انواع تشک زخم بستر

تشک‌های مواج در سه مدل در بازار وجود دارند و برای همگان عرضه می‌شوند. برای این که بتوانید یکی از این سه مدل را انتخاب کنید باید به نوع و شدت زخم بستر بیمار و به میزان توانایی‌های حرکتی او توجه نمایید. بعضی از بیماران به راحتی می‌توانند از جای خود برخیزند و شروع به حرکت کنند. اما بعضی دیگر از بیماران برای کوچک ترین حرکت‌های خود نیاز به یک فرد دیگر دارند. خیلی از افراد هم مانند برخی از سالمندان چندین ماه یا چند سال مجبورند در بستر باشند. بنا بر همین موارد شما باید یکی از انواع تشک مواج را انتخاب کنید.

 

تشک‌های مواج تخم مرغی

نام دیگر این تشک‌ها، تشک‌های مواج زنبوری است که معمولا وزن‌های زیر 100 کیلوگرم را تحمل می‌کنند؛ بنابراین این تشک را افرادی انتخاب می‌کنند که بیمارشان کمتر از یک سال قرار است در بستر بیماری باشد و از تشک زخم بستر استفاده کند. این تشک‌ها 130 حباب تخم مرغی دارند و مجهز به یک کمپرسور هوا هستند. کار این کمپرسور‌ها این است که هوا را داخل این حباب‌ها پمپاژ کنند. همین امر باعث می‌شود وزن بیمار کمتر به نظر آید و فشار زیادی به محل‌های تحتانی او وارد نشود.

همچنین باعث می‌شود وزن بیمار در قسمت‌های مختلف بدن پخش شود و به یک نقطه فشار زیادی وارد نشود. تشک مواج تخم مرغی بیشتر جنبه جلوگیری از زخم بستر برای بیمار خواهد داشت. همچنین از این تشک برای بیمارانی با زخم بستر درجه یک یا دو استفاده می‌شود.

 

تشک های مواج سلولی

در این مدل تشک‌ها، سلول‌های جداگانه مواجی که از هوا پر شده‌اند در کنار هم تشکیل شده است. سلول‌های جداگانه این قابلیت را دارند که به راحتی از هم جدا شوند و اگر یکی از آن‌ها خراب شود، به سادگی جدا شده و قابل تعمیر است. تشک مواج سلولی می‌تواند تا وزن 120 کیلگرم را تحمل کند.

این تشک‌های برای افرادی که مجبور هستند دو الی سه سال در بستر باشند، مناسب دارد. تشک‌های سلولی در ظاهر به صورت 15 تا 25 عدد لوله هستند که به صورت متوالی به هم چسبیده‌اند و توسط یک پمپ از هوا پر می‌شوند. تشک‌های مواج سلولی می‌توانند هوا به صورت مناسب و منظم بین سلول‌ها پخش کنند تا فشار بر روی یک نقطه از بدن وارد نشود. از این تشک می‌توان برای بیماران زخم بستر درجه دو و سه و درمان آن‌ها استفاده کرد.

 

تشک های مواج بیمارستانی ( لیزری یا فوق تخصصی)

تشک‌های بیمارستانی در سطح خود جریان هوای نامحسوسی دارند. این جریان هوا سبب می‌شود تا بدن عرق نکند. چرا که عامل جدی در بروز زخم بستر، تعریق بدن است. در سطح تشک مواج لیزری یک سری منافذ بسیار ریزی وجود دارد که هوای داخل سلول‌ها را به سمت بیرون می‌راند. به همین ترتیب سبب می‌شود یک جریان هوای نامحسوس در زیر بدن بیمار ایجاد شود. بعضی از همین تشک‌های لیزری مجهز به سیستم هشدار یا دیداری هستند که باعث می‌شود اگر تشک بیمار سوراخ یا خراب شد به شما هشدار دهد. به همین علت به این گونه تشک‌ها تشک‌های مواج سنسوری هم گفته می‌شود.

 

مزایا تشک زخم بستر

  • همان طور که توضیح دادیم تشک‌ مواج برای جلوگیری یا درمان بیماری زخم بستر استفاده می‌شود. یکی از بهترین خریدها برای بیماران همیشه در بستر، تهیه تشک های مواج است. در حقیقت بهترین و موثر ترین راه برای درمان زخم بستر است.
  • این تشک‌ها به دلیل پخش کردن هوا باعث می‌شوند وزن بیمار تا جای ممکن کم شود. فشار از روی اندام‌های زیرین برداشته می‌شود.
  • از دیگر مزایای تشک‌های مواج این است که در برابر آب بسیار مقاوم هستند. این تشک‌ها یک کاور مخصوص نفوذناپذیر بخار دارند.
  • به دلیل داشتن سلول‌های جداگانه تشک زخم بستر خانگی می‌توانید در صورت خراب شدن یکی از آن‌ها را جدا کرده و به تعمیرگاه ببرید.
  • تشک‌های مواج دارای یک کاور ارتجاعی هستند که همین امر باعث بهبود کیفیت آن شده است. همچنین در صورت کثیف شدن می‌توانید به راحتی آن را بشویید.
  • پمپ برقی که در تشک‌های مواج به کار برده شده بسیار کم مصرف بوده است و از لحاظ اقتصادی مشکلی برای شما به وجود نمی‌آورد.

 

معایب تشک زخم بستر

از نظر کاربردی هیچ معایبی برای بیمار نخواهد داشت. تنها عیبی که می‌توان برای این محصول گذاشت مورد زیر است:

تشک مواج به علت داشتن جنس پی وی سی در برابر اشیای تیز و برنده آسیب پذیر است. اگر در خانه از این محصول استفاده می‌کنید همیشه مراقب باشید تا کودکان وسایل تیز یا داغ را به تشک نزدیک نکنند.

 

نکات مهم هنگام خرید تشک زخم بستر

  • سیستم توزیع فشار مناسب: که می‌تواند تخم مرغی، سلولی یا لیزری باشد.
  • سیستم توزیع باد: که می‌تواند به صورت متناوب AP یا سیستم تولید یک متوالی باشد.
  • قدرت پمپ و نحوه مدیریت خروجی را حتما در نظر بگیرید.

یکی از سیستم‌های پیشرفته‌ای که در تولید تشک مواج بیمارستانی به کار گرفته شده‌است، سیستم AP است. این سیستم فشار متناوب در فواصل زمانی مشخصی به صورت مرحله‌ای قابل تنظیم است و تعدادهای معینی از سلول‌ها را پر و خالی می‌کند. این پر و خالی کردن در تشک باعث می‌شود جابجایی اندکی در اعضا و اندام صورت بگیرد و گردش خون افزایش یابد.

برخی از تشک های مخصوص زخم بستر این قابلیت را دارند که در صورت ایجاد رطوبت هایی مانند ادرار، خون ریزی، ترکیدن تاول و ... توسط بیمار، با فعال کردن آلارم به پرستار اعلام می کنند که مشکلی به وجود آمده است.

یکی دیگر از ویژگی های خوب این تشک‌های نوین، امکان اضافه کردن مواد خوش‌بوکننده و یا لوسیون‌های دارویی و گیاهی مخصوص به دستگاه ایجاد کننده اکسیژن می‌باشد. این کار سبب می‌شود تا بدن بیمار با این رایحه‌ها تماس پیدا کنند و بوی نامطبوع از وی دور شود. هم چنین در اغلب موارد باعث تسریع زخم‌های موجود در بدن بیمار خواهد شد.

در صورت لزوم می‌توانید تشک‌های طراحی شده برای زخم بستر را که از قابلیت تخلیه ادار و مدفوع در میانه تشک برخوردار هستند، خریداری کنید.

بیمارانی که نمی‌توانند از جای خود حرکت کنند و ثابت هستند لازم است تا در بدن آن‌ها حرکت ایجاد شود و خون به درستی در اعضای بدن جریان یابد. وجود ویبراتور و هم چنین دمیدن هوای گرم در تشک این امکان را فراهم خواهد کرد.

تشک‌هایی که در آن‌ها قابلیت دمیدن اکسیژن وجود دارد، می‌توانند مانع از رشد برخی باکتری‌ها بر روی بدن بیمار شوند و از بروز بیماری‌های دیگر جلوگیری کنند.

 

خرید آنلاین تشک زخم بستر

شما می‌توانید انواع تشک زخم بستر ارزان را در سایت دنیای اینتکس به صورت کامل مشاهده کنید. تمام اطلاعات انواع مدل‌ها را مطالعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید. پس از ثبت سفارش و پرداخت مبلغ مورد نظر، تشک به درب منزل شما ارسال خواهد شد.

 

سفارش تشک زخم بستر

شما می توانید برای خرید تشک زخم بستر به فروشگاه‌ دنیای اینتکس یا سایت اینترنتی آن مراجعه کنید. انواع این تشک‌ها را مشاهده کرده و بنا بر وضعیت بیمار خود یکی از تشک‌ها را با کمک مشاورین ما تهیه نمایید.

ما در این مقاله سعی کردیم تمامی اطلاعات راجع به تشک‌های زخم بستر را برای شما بازگو کنیم. ما به طور کامل انواع این تشک‌ها را برای شما توضیح دادیم. شما می توانید بر اساس همین توضیحات تصمیم بگیرید که برای بیمار خود کدام یک از انواع تشک ها را انتخاب کنید. همچنین از مزیت‌های این تشک و نکاتی را که باید هنگام خرید به آن دقت کنید برای شما توضیح دادیم.